Goście:

Krzysztof Biliński

założyciel i właściciel „Wydawnictwa IX” publikującego szeroko rozumianą literaturę fantastyki, grozy i nurtu dystopijnego oraz innych gatunków literackich. Wydawca i popularyzator twórczości m.in. H.P. Lovecrafta, E. Bulwer-Lyttona, T. Micińskiego. Gość i uczestnik konwentów i festiwali takich jak Polcon, Copernicon, Kfason, SkierCon, Pyrkon, Dni Fantastyki, Falcon, Kapitularz, Imladris i kilku innych. Autor artykułów w monografii naukowej „Światy grozy” Ośrodka Badawczego FactaFicta i w czasopiśmie „OkoLica Strachu”. Juror konkursów w magazynie „Histeria” oraz w konkursie „Kryształowe Smoki” na Dniach Fantastyki 2019. 

Krystyna Chodorowska

W tygodniu programistka z działu sztucznej inteligencji, w weekendy przywódczyni barbarzyńskiego klanu. Tłumaczyła m.in. Miéville'a, Martina, Zelaznego, Egana i Pat Cadigan, publikowała opowiadania w Nowej Fantastyce, Esensji, Smokopolitanie i w antologiach tematycznych. Miłośniczka i propagatorka gier fabularnych (RPG), należy do Śląskiego Klubu Fantastyki. Nominowana do Nagrody Janusza A. Zajdla za opowiadania „Kre(jz)olka”, „Dzikie stworzenia” i „Jeden spalony rzut”, a także za powieść „Triskel: Gwardia”. Zabita przez Petera Wattsa w powieści „Echopraksja”. 

Grzegorz Gajek

Urodzony 28 lipca A.D. 1987. Z wykształcenia kulturoznawca, z zawodu dziennikarz, redaktor i tłumacz. Autor pięciu powieści i licznych opowiadań. Jego „Malowidło” było nominowane do tytułu książki roku 2016 w kategorii groza przez portal LubimyCzytać. W 2018 r. powieść „Powrót królów” oraz publikowane w prasie nowele o Peterkinie i Brokku przyniosły mu nominację do Reflektora Nowej Fantastyki. Regularnie współpracuje z wydawnictwem edukacyjnym Edgard, dla którego tworzy krótkie kryminały do nauki angielskiego. Z zamiłowania koniarz, fajczarz, włóczęga. 

Mirosław Gołuński

dr nauk humanistycznych, adiunkt na UKW w Bydgoszczy. Od lat interesujący się fantastyką, powieścią historyczną, mitami i wszelkimi możliwymi powiązaniami między nimi.

Opublikował kilka artykułów naukowych o fantastyce, znacznie więcej recenzji („Szortal”). Współtwórca Centrum Kultury Fantastycznej przy MCK w Bydgoszczy oraz Literackich Trójkątów Fantastycznych. Juror w konkursach literackich (m.in. „Ostatni Dzień Pary II”). Lubi dobrą literaturę fantastyczną, której i tak czyta mniej, niżby chciał. Nie boi się mówić i mieć własne zdanie, co niektórych czasem wkurza. Czerpie radość z brania udziału w konwentowych panelach w towarzystwie świetnych współpanelistów, gdy razem zmuszają słuchaczy do myślenia. Przy okazji prelekcji pokazuje, jak ważna jest mądrze czytana literatura (i mity), a sam akt lektury może być nietylko przyjemny, ale również bardzo twórczy. 

Witold Jabłoński

jest pisarzem, tłumaczem, kusicielem, estetą, lekkostrawnym cynikiem. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim, mieszka i pracuje w Łodzi. Uprawia fantasy historyczną (cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”, „Fryne hetera”, „Słowo i miecz”oraz kontynuacja „Ślepy demon”) i miejski horror („Miasto Nawiedzonych”). Przekłada rosyjską fantastykę, m.in. powieści Kira Bułyczowa, a także Mariny i Siergieja Diaczenków, Iwana Jefremowa oraz ostatnio Jewgienija Gulakowskiego dla wydawnictwa „Solaris”. Pracuje dużo w domu, potem wyrusza w świat. Doświadczenia i obserwacje z podróży wykorzystuje w powieściach, zarówno historycznych, jak i współczesnych. W Audioteka.pl ukazały się w 2018 roku audiobook „Dary bogów”, opowieść oparta na mitologii słowiańskiej, a w tym roku kolejna słowiańska saga „Popiel, syn popiołów”. Do rąk Czytelników trafia teraz książkowa wersja pierwszej z nich. „Popiel” w przygotowaniu.

Dawid Kain

prozaik, scenarzysta, okazjonalnie tłumacz i redaktor. Pod własnym nazwiskiem – Marcin Kiszela – pisał scenariusze gier video (Get Even, The Beast Inside, Unholy), tłumaczył uznane bestsellery (mi.in. Siedem minut po północy, Silos, Pieśń Krwi, Głowa pełna duchów), a także wydał powieść Ostatni Prorok (2018). Wśród fanów fantastyki i grozy znany jest jednak przede wszystkim jako Dawid Kain. Pod tym pseudonimem opublikował w latach 2004-2017 niezliczoną ilość opowiadań, często łączących psychologiczny horror z science-fiction. Ma na koncie sześć dobrze przyjętych powieści: Gęba w niebie (2010), Za pięć rewolta (2011), Punkt wyjścia (2012), Kotku, jestem w ogniu (2014), Fobia (2016) oraz Oczy pełne szumu (2018).

Katarzyna „Ophelia” Koćma

literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, zagorzała postmodernistka, conradystka i hippisolożka. Tropi fantastykę w dziełach Josepha Conrada, wielbi wszystko, co związane z Chicago Convention 1968. Najchętniej przekłada topical songs. W Wydawnictwie IX zajmuje się redakcją, korektą i tłumaczeniem prozy z języka angielskiego. Wkrótce ukażą się jej przekłady dzieł Walta Whitmana oraz Josepha Conrada.

Marta Kładź-Kocot

doktor nauk humanistycznych, autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema”. Pisuje również artykuły naukowe o fantastyce i mitach, opowiadania oraz teksty publicystyczne. Uzależniona od czytania, okularów przeciwsłonecznych, dobrej kawy, zadawania tekstom nietypowych pytań i wewnętrznego sarkastycznego komentatora rzeczywistości. Lubi zapomniane słowa i dziwaczne teorie.

Grzegorz Lindenberg

Doktor socjologii (1985), menedżer, redaktor i publicysta. Był dyrektorem generalnym „Agory” gdy powstawała Gazeta Wyborcza i oprócz „Super Expressu” stworzył dwie firmy internetowe, w tym eCard. Członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich. Jego teksty przeczytać można w euroislam.pl, Onet.pl, forbes.pl, Gazecie Wyborczej. Jest autorem książki „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy” (2018) i „Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce” (2019).

Artur „Dzikowy” Olchowy

Dzoon fantomikon, dorywczo pisarz, hobbystycznie nekromanta próbujący wskrzesić mazurski folklor, współtwórca GOREktywu – kolektywu twórczego, którego działanie ogniskuje się na różnych dziwnych niszach literackich. Autor postapokaliptycznej „Czarownicy znad Kałuży”. Lubi biblioteki.

Krzysztof Piersa

Rocznik 90-ty. Absolwent dziennikarstwa, politologii oraz terapii ds. uzależnień.

Autor pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego uzależnienia od gier komputerowych „Komputerowy Ćpun”. W ciągu trzech lat odbył blisko 200 spotkań autorskich na terenie całego kraju promując rozwagę i ostrożność podczas spędzania czasu przy komputerze. Obecnie prowadzi również gabinet terapeutyczny na terenie Gdańska.

Zawsze marzył o napisaniu fantastyki. Dlatego powstają „Kosmiczne Bobry” – niezwykły cykl o mik-makach, bobrowatych stworkach przemierzający sześć niezwykłych światów. Stały bywalec konwentów fantastyki. Uwielbia polską literaturę i japońskie komiksy. W wolnych chwilach realizuje się jako youtuber na kanale „Krzysiek Piersa”. Gra też w figurkowe gry bitewne takie jak „Warhammer 40000” jednak jest w nich całkowicie beznadziejny.

Pisze książki jakie sam chciałby przeczytać. Zwariowane, porywające i pełne epickości

Marcin Sergiusz Przybyłek

(ur. 1968), znany także jako Martin Ann Drimm, lekarz medycyny, wieloletni pracownik koncernu farmaceutycznego, trener i konsultant biznesowy, wizjoner, filozof. Autor największej polskiej sagi science fiction „Gamedec”, antyporadnika dla menadżerów „Sprzedaż albo śmierć?!”, antykorporacyjnego futurystycznego kryminału „CEO Slayer” powieści „Kalina i Kaj. Książka teoretycznie dla dzieci”, zbioru anegdot dla graczy „Grao Story” oraz epickiej dylogii „Orzeł Biały”. Od lat zainteresowany psychologicznym, technologicznym oraz finansowym rozwojem ludzkości, rozwija swoje wizje w książkach, wykładach i podczas szkoleń. Od trzydziestu czterech lat w związku z żoną Anną, z którą mają siedemnastoletnią córkę, Kalinę.

Jagna Rolska

Pisarka próbująca swoich sił w literaturze fantastycznej i obyczajowej. Debiutowała powieścią „SeeIT”, która ukazała się w lutym tego roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Od lat związana z portalem literackim „Fahrenheit”, gdzie pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a jednocześnie pisze recenzje i opiekuje się zespołem recenzentów. Wielokrotnie publikowała tam również opowiadania.

W maju ukazała się jej powieść obyczajowa pt. „Testament życia” a w przygotowaniu jest drugi tom „SeeIT”.

Z zamiłowania podróżniczka i wielbicielka przyrody. Pasjonuje się fotografią.

Magdalena „Ithilnar” Stawniak

Na co dzień pracownik muzeum archeologicznego, a od czasu do czasu dyrektor Orson Krennic. Wielbicielka fantastyki, ale przede wszystkim Gwiezdnych wojen i Galaktycznego Imperium. Można ją spotkać (najczęściej w białej pelerynce) na konwentach, gdzie prowadzi prelekcje o Star Wars. Od lat recenzuje książki i komiksy dla kilku portali fantastycznych, pisze również teksty dla Star Wars Extreme. Należy do organizacji kostiumowej 501st Legion.

Bartłomiej Sztobryn

Z zamiłowania fantasta, z wykształcenia filozof, z duszy buntownik. Pomysłodawca oraz scenarzysta komiksu “Dzikuski”. Jako pisarz debiutował w antologii "Ostatni Dzień Pary II" opowiadaniem “Pamiętam, że się w tobie zakocham”. Jako scenarzysta debiutował tworząc historię do shortu komiksowego o superbohaterze Incognito, który ukazał się w SuperHero Magazynie. Laureat wielu konkursów i zdobywca wyróżnień w konkursach literackich, między innymi w konkursie na opowiadanie kryminalno-fantastyczne "Złoczyńcy w uzdrowisku" 2017. Koneser gier z treścią, zarówno tych "bez prądu", jak i takich, co trochę go potrzebują.

Fotografia: Zuza Gaińska

Anna Szumacher

Z zamiłowania fantasta, z wykształcenia filozof, z duszy buntownik. Pomysłodawca oraz scenarzysta komiksu “Dzikuski”. Jako pisarz debiutował w antologii "Ostatni Dzień Pary II" opowiadaniem “Pamiętam, że się w tobie zakocham”. Jako scenarzysta debiutował tworząc historię do shortu komiksowego o superbohaterze Incognito, który ukazał się w SuperHero Magazynie. Laureat wielu konkursów i zdobywca wyróżnień w konkursach literackich, między innymi w konkursie na opowiadanie kryminalno-fantastyczne "Złoczyńcy w uzdrowisku" 2017. Koneser gier z treścią, zarówno tych "bez prądu", jak i takich, co trochę go potrzebują.

Fotografia: Zuza Gaińska

dr Dominika Urbańska-Galanciak

W branży elektronicznej rozrywki od ponad dekady. Zajmuje się rozwojem i promocją systemu Pegi. Zafascynowana game based learning, interactive movies i projektowaniem gier. Matka-graczka, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR).

Vanthica

Vanthica i cosplay to połączenie nawet starsze niż sam SkierCon. Tworzy stroje z gier, seriali, kreskówek... W sumie ze wszystkiego, jak tylko spodoba się jej postać. Specjalizuje się w szyciu, stylizacji peruk i wszystkim co w cosplayu da się zrobić cyfrowo - modele 3D, wzory na nadruki itp. Wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych za stroje i scenki (między innymi na Maskaradzie na Pyrkonie), a w tym roku także razem ze Spacekettle reprezentka Polski w kategorii grupowej European Cosplay Gathering z finałami w Paryżu.

fotka autorstwa "Pictures by Ina"

Piotr "Yako" Wasiak

zajmuje się grami i lubi o nich opowiadać bo skilla to nie ma. Na YouTube zajmuje się Gwiezdnymi Wojnami. Biega z aparatem i na inernecie dzieli się swoimi wątpliwymi mądrościami, bo czasem znajduje się ktoś, kto chce słuchać. Poza YouTubem też. Zwolennik podejścia raczej "powoli powoli zastanówmy się najpierw dwa razy" niż "szybko, szybko zanim dotrze do nas, że to bez sensu". Czasami też czyta książki, za komiksami jakoś nie przepada.

Grzegorz Wielgus

miłośnik fantastyki, średniowiecza, gier fabularnych, a także prowadzący spotkania o tematyce historycznej i fantastycznej w krakowskich lokalach. Autor powieści "Pęknięta korona", "Czarcie słowa", "Krzyżowiec", oraz opowiadań, które ukazały się w internetowych czasopismach Silmaris, Histeria, Biały Kruk, Abyssos i Szortal.

dr Piotr Firek

Nauczyciel i Naukowiec (na szczęście nie szalony). Od 2006 pracownik Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Autor i współautor ponad 160 prezentacji na konferencjach, sympozjach i warsztatach, ponad 50 artykułów naukowych.

Jego zainteresowania poza nauką skupiają się na SF - książce i (nie)dobrym kinie, numizmatyce antycznej, grach planszowych, a od czterech lat również na bieganiu.

dr Marcin Nowicki

(„Aurelion”, „Hugon”, zalezy od dnia i komunikatora)

z zawodu biochemik i biolog molekularny roslin, obecnie bioinformatyk. Po godzinach odkrywca światów, mściciel Imperium, oraz fan szeroko pojetej dobrej fantastyki. Pracuje w University of Tennesse, ale odwiedza rodzinne strony bo SkierCon to zobowiązanie na życie.

Dominika „Nerd Kobieta” Tarczoń

Z postapokalipsą związana jest od 2012 r. Od 2013 r. współtworzy Post-Apokalipsa Polska, największy w Europie serwis poświęcony postapokalipsie, gdzie szefuje Działowi Literatura. Jako blogerka wypromowała już niemal setkę książek, imprez i twórców w estetyce postapo.

Literacko interesuje ją fantastyka – od darkfantasy po solar punk. Jednak to postapokalipsa jest gatunkiem, który darzy największym uczuciem. Debiutowała w dwumiesięczniku Fantom opowiadaniem "Filtr". W lutym 2019 r. ukazała się jej pierwsza powieść „Pieśń o Warszawie” (wyd. Skarpa Warszawska).

Zawodowo zajmuje się tworzeniem treści i marketingiem. Od 2019 członkini Cechu Fantastyki "SkierCon".

dr Anna Traut-Seliga

Szara obywatelka, która jest zielona. Żyje z uczenia ludzi o przyrodzie. Szczególnie interesują ją rośliny oraz ich praktyczne zastosowanie. Na przykład magiczne i obrzędowe. Myszkuje po literaturze, wypytuje zielarzy, by wyszukiwać rośliny szczególnie ważne dla dawnych Słowian, których kultura ją fascynuje. Jeśli chodzi o nałogi, to ma jeden: książki. Ma do nich stosunek, jak Smaug do swoich skarbów.

W sumie to Ania na SkierConie jest mniej gościem, a znacznie bardziej Gospodarzem. Od stycznia br. pełni funkcję Prezes Zarządu cechu Fantastyki "SkierCon" a od lat funkcję Dobrej Wróżki SkierConu.